Nominerte til Spellemann 2018

Nominerte i barnemusikk:

  • Karoline Krüger og Fru Nitters Rytmeorkester: «Labyrinter!»
  • Mandarinsaft: «På vei te en venn»
  • Naboen Min: «Rockesock»
  • Tonje Unstad: «Musling med melk»

Noninerte i blues:

  • Geir Bertheussen Blues Express: Southside
  • J.T.Lauritsen & The Buckshot Hunters: Blue Eyed Soul Volume 1
  • Jørgen Sandvik: Permanent Vacation
  • Ulf Myrvold: Old Memories

Nominerte i country:

  • Country Heroes: Honky Tonk Tears
  • Hege Øversveen: Goodbye Yellow Roses
  • Malin Pettersen: References Pt. 1
  • The Northern Belle: Blinding Blue Neon

Nominerte i elektronika:

  • Bjørn Torske: Byen
  • Fakethias: Attune
  • Sex Judas feat. Ricky: Go Down Judas
  • Smerz: Have Fun

Nominerte i folkemusikk/tradisjonmusikk:

  • Aslak Brimi Kvartett: Vev
  • Johanne Flottorp: Johanne Flottorp
  • Marja Mortensson: Mojhtestasse – Cultural Heirlooms
  • Sudan Dudan: Heimen der ute

Nominerte i indie/alternativ:

  • Boy Pablo: Soy Pablo
  • Fay Wildhagen: Borders
  • Okay Kaya: Both
  • Thea Hjelmeland: Kulla

De nominerte i Jazz er:

  • Atomic: Pet Variations
  • Gurls: Run boy, run
  • Hanna Paulsberg Concept + Magnus Broo: Daughters Of The Sun
  • Moskus: Mirakler

Nominerte i klassisk:

  • Christian Ihle Hadland: Christian Ihle Hadland plays Domencio Scarlatti
  • Frida Fredrikke Waaler Wærvågen & Ingrid Andsnes: Metamorfose
  • Stavanger Symfoniorkester: Symphonic Dances
  • Tora Augestad & Oslo Philharmonic Orchestra: Portraying Passion

Nominerte i metal:

  • Aura Noir: Aura Noire
  • Beaten To Death: Agronomicon
  • Obliteration: Cenotaph Obscure
  • Sylvaine: Atoms Aligned, Coming Undone

Nominerte i beste popgruppe:

  • Band of Gold: Where’s The Magic
  • Lemaitre: Lemaitre 2018
  • Razika: Sånn kjennes verden ut
  • Seeb: Nice To Meet You

Nominerte i beste popartist:

  • Amanda Delara: Running Deep + Soldiers
  • Emilie Nicolas: Tranquille Emile
  • Sigrid: Raw EP
  • Sondre Justad: Ingenting i paradis

Nominerte i rock:

  • Oslo Ess: Frie radikaler
  • The Good The Bad And The Zugly: Misanthropical House
  • Turbonegro: Rock’n’roll Machine
  • Årabrot: Who Do You Love

Nominerte i samtid:

  • Cikada strykekvartett/Knut Olaf Sunde: Vertigo Room
  • Kjell Tore Innervik: UTOPIAS – Radical Interpretations of Iconic Music
  • Oslo Philharmonic Orchestra: Ørjan Matre: Konserter for orkester
  • Telemark kammerorkester, dirigent Lars-Erik ter Jung: Chasing Strings

Nominerte i urban:

  • MARS: MARS
  • EMIR: Mer av deg
  • Lil Halima: Lil Halima 2018
  • Unge Beirut: Hevnen er søt, men jeg tilgir deg

Nominerte i viser:

  • Ellen Sofie Hovland: Og solen renner over
  • Erik Lukashaugen: Vi eier skogene
  • Ingeborg Oktober: Skjømmingsboka
  • Masåva: Masåva

Nominerte i åpen klasse:

  • Amgala Temple: Invisible Airships
  • Anja Garbarek: The Road Is Just A Surface
  • Geir Sundstøl: Brødløs
  • Harpreet Bansal: Samaya

Tonos Komponistpris:

  • Anja Garbarek
  • Arve Henriksen/Eivind Aarset/Jan Bang/Jez riley French
  • Geir Holmsen
  • Ørjan Matre

Årets låtskriver:

  • Anja Garbarek
  • Arve Henriksen/Eivind Aarset/Jan Bang/Jez riley French
  • Geir Holmsen
  • Ørjan Matre
  • Thea Hjelmeland

Årets musikkvideo:

  • Aurora: Queendom (regi: Kinga Burza)
  • Hkeem: Ghettoparasitt (regi: Thor Brenne)
  • Sigrid: Sucker Punch (regi: AB/CD/CD)
  • Sondre Justad: Ikke som de andre (regi: Trond Kvig Andreassen)

Årets tekstforfatter:

  • Eduardo Andersen
  • Ina Wroldsen
  • Lars Saabye Christensen
  • Odd Nordstoga

Årets produsent:

  • Aksel Carlson
  • Fay Wildhagen
  • Kai Gundelach
  • Kåre Christoffer Vestrheim

Årets album:

  • Emilie Nicolas: Tranquille Emile
  • Rotlaus: På vei
  • Sondre Justad: Ingenting i paradis
  • Unge Ferrari: Midt mellom magisk og magisk

Årets gjennombrudd & gramostipend:

  • Boy Pablo
  • Kamelen
  • Lise Davidsen
  • Rotlaus
  • Ruben

Årets låt:

  • Alan Walker, Tomine Harket, AU/RA: «Darkside»
  • Astrid S: «Emotions»
  • Ina Wroldsen: «Strongest»
  • K391 feat. Alan Walker, Julie Bergan, Seguri: «Ignite »
  • Kygo, Miguel: «Remind Me To Forget»
  • Mads Hansen: «Sommerkroppen»
  • Ruben: «Walls»
  • Seeb, Dagny: «Drink About»
  • Sigrid: «Strangers»
  • Sondre Justad: «Ikke som de andre»